Hírek
2012. Április 13. 07:11, péntek |
Belföld
Forrás: STOP / MTI
Pusztított a fagy a Balaton-felvidéken is
A hajnali fagyok elsősorban a Balaton-felvidék vízparttól távolabb eső területein okoztak károkat - közölte a megyei kormányhivatal az MTI-vel csütörtökön.
Boros Gábor, a Veszprém Megyei Kormányhivatal Földművelésügyi Igazgatóságának igazgatója elmondta, a kár mértékéről pontosabb képet a földművelésügyi igazgatóságra beérkező kárbejelentések értékelését követően kapnak.
Kifejtette, a húsvétkor érkező front ugyan hozott néhány milliméter csapadékot, de az utána jövő több fokkal hidegebb levegő, illetve a hétfő és kedd hajnali fagyok komoly károkat okozhattak a megye gyümölcsöseiben.
A hajnali fagyok elsősorban a Balaton-felvidék vízparttól távolabb eső területein okoztak károkat, például Tapolca környékén, mivel a megyében itt találhatók a jelentősebb gyümölcsültetvények. Elsősorban az őszibarack, a cseresznye, meggy, szilva esetében lehet számolni fagykárral - állapította meg az igazgató.
Megjegyezte, a tapasztalatok alapján az időben - a várható fagy előtt 24-48 órával - elvégzett biostimulátorok kipermetezésével, illetve füstöléssel, mint a legősibb aktív fagy elleni védekezéssel, jelentősen csökkenthető volt a kár.
Elmondta azt is, hogy a megye északi területeit, Pápa és Somló környékét elkerülték a hajnali jelentősebb fagyok.
Boros Gábor elmondta: a minisztériumi rendelet szerint a mezőgazdasági káreseményt a bekövetkezésétől számított 15 napon belül kell bejelenteni. A mezőgazdasági káresemény bekövetkeztének azt az időpontot kell tekinteni, amikor a növényi kultúránál a mezőgazdasági káresemény először tapasztalható - magyarázta az igazgató.
Hozzáfűzte: az előrejelzések szerint csütörtökön, illetve a hétvégén fagy már nem várható. Csapadékosabbra fordulhat az időjárás, ami kedvez bizonyos gombás megbetegedések terjedésének. Így például a moníliának, az őszibarack és a nektarin legnagyobb ellenségének, a tafrinának, a levélfodrosodásnak.
MTI / STOP
Ezek érdekelhetnek még
2026. Június 14. 15:00, vasárnap | Belföld
Elstartolt Sármellékről az első antalyai charterjárat
A török Tailwind légitársaság által üzemeltetett Boeing 734-es felszállásával indult el szombaton Sármellékről az Itaka Magyarország első antalyai charterjárata.
2026. Június 14. 10:00, vasárnap | Belföld
Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei
A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 24. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:
2026. Június 14. 10:00, vasárnap | Belföld
Fidesz-kongresszus - Orbán Viktor: sohasem hátrálok meg, kuruc vagyok
Sohasem hátrálok meg, kuruc vagyok, és csak a nemzeti politika érdekel, se pénz, se az európai pozíciók, se a nemzetközi elismerés nem csábít
2026. Június 14. 08:53, vasárnap | Belföld
Magyar Péter: Orbán Viktor túszul ejtette a Fideszt
Orbán Viktor túszul ejtette a Fideszt, és megakadályozza a felelősségvállalást, valamint a párt megújulását
