Városlista
2025. április 27, vasárnap - Zita

Hírek

2021. Február 06. 06:00, szombat | Belföld
Forrás: mti - illusztráció: pixabay

Decemberben 2,6 százalékkal nőtt az áramfogyasztás

Decemberben 2,6 százalékkal nőtt az áramfogyasztás

Magyarországon tavaly decemberben a nettó áramfogyasztás 2,6 százalékkal volt magasabb, mint egy évvel korábban, a gázfogyasztás az előző évhez hasonlóan alakult

- közölte a Magyar Energetikai és Közmű-szabályozási Hivatal (MEKH) pénteken az MTI-vel.

A tájékoztatás szerint a tavaly decemberi adatok alapján az európai országok nettó villamos energia fogyasztása 0,9 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest, Magyarországon ennél nagyobb mértékben.

Tavaly decemberben a másnapi szállításra vonatkozó villamos energia tőzsdén, a HUPX DAM piacon az átlagos árszinthez képesti hirtelen kiugró érték, az ártüske 2020 decemberében több alkalommal is kialakult. A magas árhoz számos tényező együttes megjelenése vezetett, köztük a román szélenergián alapuló termelés leállása, az északi importlehetőségek csökkenése, hazai termelőkapacitások kiesése, továbbá egyes esetekben az egyébként rendelkezésre álló kapacitások működtetésének hiánya - írják a közleményben.

Az elemzés szerint a másnapi árak havi átlaga az öt legnagyobb európai piacon és Magyarországon is éves csúcsra emelkedett, az európai árak emelkedésében fontos szerepe volt az alacsony megújuló termelésnek. A hazai kínálatot a Paksi Atomerőmű egy blokkjának éves karbantartása, illetve lignites és gáztüzelésű erőművek nem tervezett kiesései is szűkítették - írja az energiahivatal közleményében.

A közlemény szerint a hazai gázfogyasztás 2020 decemberében az előző évhez hasonlóan alakult, az import visszaesett, a belföldi felhasználás felét a kitárolás biztosította, 2020 decemberben a hűvösebbre forduló időjárással novemberhez képest emelkedett a hazai gázfogyasztás, de nem haladta meg az előző év decemberi szintjét.

A spot gázárak a hónap során közel 20 százalékkal emelkedtek, és megközelítették a megawattóránkénti 17 eurós szintet, a hazai tőzsdei árak folyamatosan alacsonyabbak voltak mind az osztrák, mind pedig az európai árcentrumnak tekinthető holland piaci áraknál- írják a közleményben.

Címkék: áram, fogyasztás

Ezek érdekelhetnek még

2025. Április 27. 08:56, vasárnap | Belföld

Megjelenik a kínai Chery autómárka a magyar piacon

Megjelenik a Chery autómárka Magyarországon, a vezérképviseleti feladatokról a Grand Automotive vállalattal kötött megállapodást a kínai Chery Automobile - közölte a magyar társaság az MTI-vel.

2025. Április 27. 08:51, vasárnap | Belföld

Donald Trump Jr: Orbán Viktor és Donald Trump bizalmon alapuló kapcsolata jó alap a gazdasági kapcsolatok erősítésére

Orbán Viktor magyar miniszterelnök és Donald Trump közötti jó személyes viszony, bizalmon alapuló kapcsolata jó alapot szolgálhat a gazdasági kapcsolatok erősítésére

2025. Április 27. 08:50, vasárnap | Belföld

Meteorológia: csaknem 17 Celsius-fokos eltérés volt pénteken az ország kelet és nyugati része között

Csaknem 17 Celsius-fokos különbség volt pénteken az ország keleti és nyugati részeinek csúcshőmérséklete között - közölte a HungaroMet Zrt. a Facebook-oldalán szombaton.

2025. Április 26. 10:08, szombat | Belföld

Az 1000-2000 lakosú települések italüzletei is pályázhatnak a 3 millió forintos támogatásra

Az 1000-2000 lakosú települések italüzletei is pályázhatnak a 3 millió forintos támogatásra