Városlista
2026. január 10, szombat - Melánia

Hírek

2011. Július 15. 07:13, péntek | Külföld
Forrás: OrientPress

Becsődölhet az USA?

Becsődölhet az USA?

Az amerikai pénzügyminiszter tájékoztatása szerint mindössze augusztus 2-ig van fedezet a szükséges kiadások finanszírozására. A helyzet súlyos, de a politikusok mégsem tudnak dönteni a megoldásról.

Ha a döntéshozók nem lépnek, akkor a hitelminősítők fognak akcióba lendülni: egy leminősítés katasztrofális következményekkel járhat.

Immáron harmadik napja eredménytelenek a tárgyalások a képviselőház tagjai és Barack Obama amerikai elnök között. A határidő egyre jobban sürget: augusztus 2. előtt meg kellene állapodni az adósságplafon – jelenleg 14,3 ezer milliárd dollár – emeléséről, különben kifogy a tartalék a kincstárból. A hangulat feszült: a legutóbbi tárgyaláson az elnök egyszer csak felállt, és elment.

Eric Cantor, a republikánusok második embere nem elégedett az ajánlattal, elmondta: Obama először még egy 4000 milliárd dolláros kiadáscsökkenésről, „nagy alkuról” beszélt, de tegnap mégis egy 1400 milliárdos ajánlattal állt elő. A republikánusok azt sem tudják elfogadni, hogy a szükséges összeget nem csak a kiadások csökkentésével teremtenék elő, hanem adóemeléssel is. Ez utóbbi véleményük szerint veszélyeztetné a gazdaságot. Cantor közölte: csak akkor tudják támogatni a javaslatot, ha az minimum 2400 milliárdos kiadáscsökkenést tartalmaz.

Az is rontja a hangulatot, hogy a Moody's kezdődő vizsgálatával immár az összes nagy hitelminősítő az adósosztályzat rontásával fenyegeti az Egyesült Államokat. Ha az amerikaiakat leminősítik, az globálisan rontaná a piacok helyzetét: még mi, magyarok is megéreznénk a bajt. Ben Bernanke, az USA jegybankjának elnöke a piacokat nyugtatta: ha nem lesz megállapodás a hitelplafon emeléséről, akkor hazája először az adósságait fizeti vissza.

Demokrata párti források azt mondják, Obama péntekig adott határidőt arra, hogy körvonalazódjon a leendő egyezség, és a következő lépések iránya - tájékoztatott a köztévé.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: dollár

Ezek érdekelhetnek még

2026. Január 10. 09:09, szombat | Külföld

Giorgia Meloni: elérkezett az ideje, hogy Európa beszéljen Oroszországgal

Azt hiszem, elérkezett az ideje, hogy Európa beszéljen Oroszországgal a háborúról - hangoztatta Giorgia Meloni olasz miniszterelnök év eleji sajtótájékoztatóján pénteken.

2026. Január 10. 09:03, szombat | Külföld

Az ukrán elnök megerősítette, hogy Oroszország Oresnyik rakétát vetett be

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök megerősítette, hogy Oroszország pénteken Oresnyik típusú rakétát vetett be, és közölte, hogy egy orosz drón megrongálta Katar nagykövetségének épületét Kijevben.

2026. Január 08. 07:36, csütörtök | Külföld

Az Egyesült Államok kilép több tucat nemzetközi szervezetből

Az Egyesült Államok kilép több tucat nemzetközi szervezetből, köztük az ENSZ legtöbb szakosított szervezetéből, bizottságából, testületéből. Erről Donald Trump amerikai elnök írt alá rendeletet szerdán.