Városlista
2026. június 14, vasárnap - Vazul

Hírek

2011. Augusztus 08. 07:41, hétfő | Belföld
Forrás: OrientPress

A Földnek valaha két holdja lehetett

A Földnek valaha két holdja lehetett

A legfrissebb elméletek szerint bolygónknak valaha létezhetett egy második, kisebb holdja is, amely azonban egy, a nagy testvérével történt lassú ütközés során megsemmisült.

A szakértők szerint ennek az ütközésnek a következtében alakulhattak ki a Hold túlsó oldalán látható titokzatos hegyvonulatok.

A tudósok évtizedek óta próbálják megérteni, hogy mi lehet az oka annak, hogy a Hold Föld felől is látható oldalán az égitest felszíne sík és kráterekkel tarkított, míg a túlsó oldalon 3000 méternél is magasabb hegyek találhatóak. Számos elmélet született ennek az úgynevezett dichotómiának a megmagyarázására, és eddig az ár-apály által okozott vonzás erősségére fogták a jelenséget - írja a Nature.

A legújabb elmélet azonban megcáfolhatja ezt a feltevést. A tudósok szerint ugyanis a Földnek egy ideig két holdja is volt - a másik, a jelenleginél jóval kisebb azonban megrekedt a Hold és a Föld közötti gravitációs mezőben, majd idővel lassan összeütközött a Holddal - ennek a nyomait viseli éjszakai égitestünk a Földről nem látható oldalán.

Azok a tudósok azonban, akik nem vesznek részt a kutatásban, bár elképzelhetőnek tartják az elméletet, de elismerni csak akkor fogják, ha a Holdról vett kőzetmintákkal tudják igazolni azt. Addig pedig marad a találgatás.

OrientPress Hírügynökség

Címkék: tudós

Ezek érdekelhetnek még

2026. Június 14. 15:00, vasárnap | Belföld

Elstartolt Sármellékről az első antalyai charterjárat

A török Tailwind légitársaság által üzemeltetett Boeing 734-es felszállásával indult el szombaton Sármellékről az Itaka Magyarország első antalyai charterjárata.

2026. Június 14. 10:00, vasárnap | Belföld

Fidesz-kongresszus - Orbán Viktor: sohasem hátrálok meg, kuruc vagyok

Sohasem hátrálok meg, kuruc vagyok, és csak a nemzeti politika érdekel, se pénz, se az európai pozíciók, se a nemzetközi elismerés nem csábít

2026. Június 14. 10:00, vasárnap | Belföld

Az ötös lottó nyerőszámai és nyereményei

A Szerencsejáték Zrt. tájékoztatása szerint a 24. héten megtartott ötös lottó és Joker számsorsoláson a következő számokat húzták ki:

2026. Június 14. 08:53, vasárnap | Belföld

Magyar Péter: Orbán Viktor túszul ejtette a Fideszt

Orbán Viktor túszul ejtette a Fideszt, és megakadályozza a felelősségvállalást, valamint a párt megújulását